ana sayfa > haşere ilaçlama > haşere bilgileri geri dön »
Alman Hamam Böceği

Özellikleri:

Renk: Açık sarımsı kahverengi
Boy: 1.50 cm
Yaşam Yerleri: Evler, fabrikalar, restaurantlar,fırınlar kısacası insan ve gıdanın yaşadığı her yer denilebilir. Genelde mutfak alanlarındaki sıcak yerlerde ve banyo kısımlarında suya yakın olan kesimlerde yuvalanırlar.
  Mücadele Yolları: Yuvalarının kolay tespiti ve doğru uygulama yapılması ile yok edilebileceklerinden profesyonel firmalardan yardım alınmalıdır.
 
Amerikan Hamam Böceği

Özellikleri:

Renk: Kırmızımsı kahverengi
Boy: 3.50 – 4.00 cm .
Yaşam Yerleri: Genelde rutubetli ortamları sevdiklerinden apartmanların bodrumunda ve kazan dairelerinde, teraslarda sıkça rastlanabilir. Amerikan hamam böcekleri uçabilirler.
  Mücadele Yolları: Yuvalarının kolay tespiti ve doğru uygulama yapılması ile yok edilebileceklerinden profesyonel firmalardan yardım alınmalıdır.
 
Şark (Oryantal) Hamam Böceği

Özellikleri:

Boy: 2.50 – 3.00 cm
Renk: Erkeğinin kahverengi kanatları vardır, dişisi ise tamamı ile siyah renktedir.
Yaşam Yerleri: Suda yüzebilme özellikleri olduğundan genelde kanalizasyon borularını kullanılarak evlerinize veya iş yerlerinize rahatlıkla girebilirler. Yaz aylarında açık alanlara da yönelebilirler.
  Mücadele Yolları: Kalıcı insektisit kullanmak sureti ile banyo ve mutfak kısımları ile dış alanda yuvalanabilecekleri alanlar yok edilerek mücadele edilebilir profesyonel firmalardan yardım alınmalıdır.
 
Kahverengi Çizgili Hamam Böceği

Özellikleri:

Renk : kanat renkleri erkekte açık kahverengi dişisinde koyu kahverengidir.
Boy: 1.50 cm
Yaşam Yerleri: Rutubetsiz ortamlarda da yaşayabildikleri için evlerin hemen hemen her bölgesinde yuvalanabilirler.
  Mücadele Yolları: Bütün hamam böcekleri gibi yuvaları tespit edilerek kalıcı insektisitlerle yok edilmelidirler. Profesyonel firmalardan yardım alınmalıdır.
 
Karınca

Özellikleri:

Renk : kanat renkleri erkekte açık kahverengi dişisinde koyu kahverengidir.
Boy: 1.50 cm
Yaşam Yerleri: Rutubetsiz ortamlarda da yaşayabildikleri için evlerin hemen hemen her bölgesinde yuvalanabilirler.
  Mücadele Yolları: Bütün hamam böcekleri gibi yuvaları tespit edilerek kalıcı insektisitlerle yok edilmelidirler. Profesyonel firmalardan yardım alınmalıdır.

Örümcek

Özellikleri:

Çok türleri vardır ve türlerine göre renkleri ve boyutları değişkenlik gösterir. Genelde böcek yiyerek beslenirler.
Yaşam Yerleri: Genelde evlerin nemli ve karanlıklık yerlerini kendilerine yuva olarak seçerler. Bazı türleri sokması halinde zehirlidirler ve ısırılan yede birbirine yakın iki nokta yaparlar.
  Mücadele Yolları: Bina ve ev içlerinde üredikleri yerler ve yuvaları tespit edilerek kalıcı insektisitlerle mücadele yapılmalıdır. Profesyonel firmalaradan yardım almak gereklidir.
Pire

Özellikleri:

Renk: Kızılımsı kahverengi
Boy: 2- 4 mm
Zıplayabilme özellikleri vardır dikey ve yatay şekilde zıplarlar.çok fazla üreyebilirler, bir adet dişi pire günde 12 den fazla yumurtlayabilir.birden çok bulaşıcı hastalık taşıyabilirler.
Yaşam Yerleri: Genelde evlerinize veya iş yerlerinize evcil hayvanlarınızda veya yakınınızdaki kümes benzeri yerlerden gelirler. Evcil hayvanlarınızın tüylerinin arasında yuvalanır ve orada onların kanını emmek sureti ile yaşar ve çoğalırlar.
  Mücadele Yolları: Açık ve kapalı alanlar ilaçlanarak çözüm elde edilebilir.evcil hayvanlarınızın da ilaçlanması gerekmektedir.mücadelesi zordur ve profesyonel bir firmadan kesinlikle yardım alınmalıdır.
 
Uyuz Böceği ve Hastalığı

Özellikleri:

Uyuz böceği insanın derisi içine girerek tüneller halinde (2 mm-3 cm uzunlukta) yerleşip üreyen, devamlı deride tünel açan, kabarcıklar, delikler ve yaralar meydana getiren bir parazittir. Kıl diplerinde iltihaplı dermatit de yaparlar. Böcek yassı, oval,
kitinle örtülü ve kirli sarı renklidir. Kısa, kalın ve kıllı bacakları vardır. 0.4 mm boyunda ve 0.3 mm enindedir. Deri altına yumurtlayarak ürer. Yumurtlamadan iki hafta sonra hastalığın başlaması vücutta genellikle parmak araları, bilek ve dirseklerin iç kısmı, koltukaltı, karın ile bacakları sarması ile olur. Deride kazdığı tünellerin üzerinde içi su ve parazit dolu kabarcıklar oluşur. Özellikle geceleri artan şiddetli allerjik kaşıntılar olur. Buna uyuz hastalığı denir. Uyuz insanlardan el sıkma ile, kullandığı eşyalar ve bir arada yaşama ile bulaşır. Özellikle okul, yurt, kışla gibi toplu yaşam yerleri en kolay bulaşma ortamıdır. Bilgisiz ve fakir ortamda daha çok görülür.
"Uyuz böceği kedi, köpek gibi memeli hayvanlarda da hastalık yapar. Hububatla da geçen cinsi vardır. Deride geceleri daha artan kaşıntı, kabarcıklar varsa doktora gidilmelidir."

Mücadele Yolları: İyi bir vücut temizliği ardından verilen böcek öldüren ilaçlar tarife göre tekrarlanarak vücuda sürülür. Vücut ilaçlı bırakılır. - Üzerindeki çamaşırlar değiştirilir. Bu işlemi evdeki hasta olan da olmayan da yapmalıdır.
- Çıkan giysiler ve kullanılan eşyalar kaynatılır, yıkanır ve sıcak ütü yapılır.
- Ev içi ve yıkanamayan eşyaların profesyonel servis tarafından özel formülasyonla ilaçlanması gerekir.
- Okul ve yurt gibi toplu yaşam alanlarında ise hastalar tecrit edilir ve okul içinde komple ilaçlama yapılmalıdır.
Güve

Özellikleri:

3 mm boylarında küçük ve oval böceklerdir. Bunlar insanlara zarar vermez ama kişisel eşyalara, giysilere zarar verirler. Güveler hayvan kılından yapılmış her türlü eşya üzerine yerleşirler ve yerler. (Kaşmir, yünlü, ipekli giysiler gibi)
  Mücadele Yolları: Yaygın ortamlarda kontrolü için kesinlikle profesyonel bir uygulamaya başvurmak ve ayrıca ayrıca korunmak için şahsi önlemler almak gerekir.
Giysileri kesinlikle tavan arası, merdiven altı gibi yerlerde saklamayın.Temiz kutu içinde saklayın ve tam kapalı tutun.Giysileri kullanma talimatına uygun olarak saklayın. Kutuların içine naftalin koyun.
 
Kene

Özellikleri:

Renk : koyu kızıl
Boy : 5 mm
Dişi keneler kan emdiklerinde daha iri gözükmektedirler yaklaşık boyları 1- 1.5 cm ulaşmaktadır.
Yaşam Yerleri: Hayvanların ( daha ziyade köpek ) bulunduğu ve bitkilerin bulunduğu alanlarda yaşarlar. Genelde yuvalarını süpürgelikler, kapı ve pencere kenarlarında kurarlar ama beslenmelerini hayvanların kanlarını emerek gerçekleştirirler.
  Mücadele Yolları: Mücadelesi oldukça zorduk birkaç periyot gerektirebilmektedir. Hayvanların kesinlikle hekim kontrolüne götürülmesi gerekmektedir. Mücadelesinde profesyonel hizmet alınmalıdır.
 
Akrep

Özellikleri:

Boyu ve renkleri türlerine göre değişkendir ama en fazla 2 ila 5 mm arasında sarı,siyah,mavi ve kahverengi olabilirler. Ev içlerinde yatak altları ayakkabı ve dolap içlerinde rastlamak mümkündür. Böceklerle beslenirler. Zehirlidirler ve sokmaları halinde ölümcül tehlike arz edebilirler.
Yaşam Yerleri: Çatı, depo, ahşap yapılar, duvar çatlakları, toprak çatlakları ve bodrumlarda yuvalanabilirler. Genelde yiyecek temini için binalara yaklaşırlar ve ev içlerine girerler.
  Mücadele Yolları: Yağmursuz havalarda açık ve kapalı alanlarda yuva tespitleri yapılarak mücadele edilir. Genelde ev içersinde yapılacak mücadele koruma maksatlıdır. Mücadelesi çok zor ve dikkat ister. Kesinlikle profesyonel hizmet alınmalıdır.
 
Tahta Kurusu

Özellikleri:

Renk : paslı kırmızı
Boy : 2- 6 mm
Ezerek öldürmeniz halinde pis bir koku yayarlar.birden çok bulaşıcı hastalık taşıyabilirler.
Yaşam Yerleri: Genelde evlerde çekyatlar , yatak altları, dolap içleri , duvar çatlakları , yatak odaları kısımlarında yuvalanırlar. İnsanlardan emdikleri kan ile beslenirler. Soktukları yerde kızarıklık meydana getirirler. Genelde geceleri insanları uyurlarken sokarlar.
  Mücadele Yolları: Mücadelesi çok zordur. Yeterli dozda kalıcı insektisitlerle çekyatlar, yataklar, dolap içleri, duvarlar da mücadele yapılarak problem giderilir. Kesinlikle profesyonel hizmet alınmalıdır.
 
Kırkayak

Özellikleri:

Renk : kahverengi-siyah
Boy : 1- 4 cm
Yaşam Yerleri: Kapalı alanlarda rutubetli alanlar garaj ve bodrumlarda, açık alanlarda yaprak ve bitki örtüsünün yoğun olduğu yerler.
  Mücadele Yolları: Yuvalandığı yerler tespit edilerek mücadele yapılmalıdır.
 
Çıyan

Özellikleri:

Renk : kahverengi
Boy : 2-9 cm
Isırmaları halinde koyu renkli iki adet iz görülebilir.

Yaşam Yerleri: Genel olarak rutubetli yerlerde yaşarlar. Evlerin rutubetli, karanlık, delikler ve taş altlarında yaşarlar. Genelde insanlara karşı zararsızlardır böcek yiyerek beslenirler.
  Mücadele Yolları: Açık alanda bina etrafındaki sık bitkilerin kaldırılması, iç alanlarda rutubetli yerlerin yeterli miktarda insektisitlerle profesyonel firmalarca mücadelesi yapılmalıdır.
 
Kulağa Kaçan

Özellikleri:

Renk : kahverengi-koyu kahverengi
Boy : 2-3 cm
Vücudunun arkasında iki adet kıskacı vardır .hızlı hareket ederler ve genelde geceleri gezerler.

Yaşam Yerleri: Genelde ağaçlarda yaşarlar. Binaların dış çevrelerindeki çatlaklarda yaşadıkları da görülebilir.evlerde ise çatılarda rastlamak mümkündür.
  Mücadele Yolları: Profesyonel firmalardan hizmet alınmalıdır.
 
Norveç Sıçanı (Lağım Faresi)

Özellikleri:

Renk :kahverengi, gri, siyah
Boy: 25 - 35 cm
Diğer sıçanlara oranla Norveç sıçanlarının kulakları ve gözleri daha ufak ve kuyrukları kısadır.

Yaşam Yerleri:

Açık alanlarda araziler, çiftlikler, ağaçlık bölgeler ve bina etraflarında rastlamak mümkündür.iç mekanlarda fazla gözükmemelerinin sebebi büyüklükleridir. Büyüklüklerinde dolayı 3 ila 4 cm genişlikten geçebileceklerinden kapalı alanlarda pek rastlanmazlar. Binaların etrafında odunluklar, ağaçlıklar, ve taşlık alanlar gibi yerlerde yuvalanabilirler.

  Mücadele Yolları: İstasyon ( trep ) yerleştirerek yemleme mücadelesi şeklinde yok edilmeleri en mantıklı ve geçerli yöntemdir. profesyonel hizmet kesinlikle alınmalıdır.
 
Çatı Sıçanı

Özellikleri:

Renk :kahverengi, gri, siyah
Boy: 25 - 35 cm
Norveç sıçanına göre uzun kuyrukları büyük kulak ve gözleri vardır.

Yaşam Yerleri:

Açık alanlarda araziler, çiftlikler, ağaçlık bölgeler ve bina etraflarında rastlamak mümkündür.iç mekanlarda fazla gözükmemelerinin sebebi büyüklükleridir. Büyüklüklerinde dolayı 3 ila 4 cm genişlikten geçebileceklerinden kapalı alanlarda pek rastlanmazlar. Binaların etrafında odunluklar, ağaçlıklar, ve taşlık alanlar gibi yerlerde yuvalanabilirler.

  Mücadele Yolları: İstasyon ( trep ) yerleştirerek yemleme mücadelesi şeklinde yok edilmeleri en mantıklı ve geçerli yöntemdir. Profesyonel hizmet kesinlikle alınmalıdır.
 
Ev Faresi

Özellikleri:

Renk :gri, koyu gri
Boy: 5-6 cm

Yaşam Yerleri:

Ev farelerine genelde yerleşimim çok olduğu alanlarda rastlamak mümkündür ama şehir dışlarında yaşayabilirler. Binalarda ve ev içlerinde sıkça görülürler. Bunun sebebi vücutlarının esnek ve küçük olması sebebi ile 0.7 cm aralıktan geçebilmektedirler fakat yuvalarını genelde binaların dış alanlarında yaparlar.

  Mücadele Yolları: İstasyon ( trep ) yerleştirerek yemleme mücadelesi şeklinde yok edilmeleri en mantıklı ve geçerli yöntemdir. Profesyonel hizmet kesinlikle alınmalıdır.
 
Sivrisinek

Özellikleri:

Anopheles, Culex ve Aeedes başta olmak üzere birçok tür mevcuttur.
Sıtma, sarı humma, filariasis (fil hastalığı), ensefalitis, Batı Nil Virüsü gibi önemli birçok hastalığın bulaşmasına neden olurlar.


Yaşam Yerleri:
Yumurtalarını su birikintilerine tek tek veya gruplar halinde bırakırlar. Bazı türler yumurtalarını nemli topraklara bırakır. Larva ve Pupa döneminden sonra uygun ısıda 8-9 günde ergin sivrisinek haline gelirler. Sadece dişi sivrisinekler kan emerler ve yumurtalarının beslenmesini sağlarlar. Erkek sivrisinekler meyve ve bitki özsuyu ile beslenirler. Nemli ve loş ortamlarda geçirdikleri dinlenme döneminden sonra geceleri faaliyet gösterirler. Uçuş mesafeleri 35 km' ye kadar ulaşabilir.


Mücadele Yolları: Çevresel kontrol: Lokal üreme kaynaklarının kontrol altına alınması veya ortadan kaldırılması.
Larva mücadelesi: Problemi kaynağında çözmek için sivrisinek larva mücadelesi yapılmalıdır. Durgun su birikintilerinde uygun periyotlarda larvasit uygulaması gerçekleştirilir.
Açık alan ilaçlaması: İlaçlamada dikkat edilmesi gereken birçok kriter ve uygulama metotları ile, uygun ekipmanlar kullanılarak sistemli bir uygulama gerçekleştirilmelidir.

Kara Sinek

Özellikleri:

Farklı cinsleri dünyanın tüm bölgelerinde yaşar.
8 mm boyunda grimsi siyah renklidirler.
Sıcak ve ılık ortamlarda yaşama imkanı bulurlar.
Genellikle çöplüklerde, gübrelerde v.b. gibi organik her türlü atıkta ürerler.


Ev sinekleri en az 8 km uçuş menziline sahiptir.
Aktif olmaya başladıkları saatler, sabahın ilk saatleridir

Yeme alışkanlıkları ve tüylü vücutları nedeniyle birçok hastalık etmeninin taşınmasına neden olurlar. "Dizanteri, tifo, para tifo, kolera, hepatit, salmonellosis sinekler tarafından taşınan hastalıklar arasında yer almaktadır."

Yaşam Yerleri: Yumurtalar genellikle çürümüş, organik malzemelerin, gübrelerin üzerinde bulunurlar. Çıkan larvalar organik maddelerle beslenir ve ortam koşullarına göre ortalama 8-20 günde ergin hale geçerler. Her dişi 600-900 arası yumurta üretebilir, bu yüzden uygun şartlarda sinekler hızla çoğalırlar.


Mücadele Yolları: Çevresel Kontrol: Üreme alanları ortadan kaldırılmalıdır.
İlaçlama: Dış alanda uçkun ilaçlaması yapılmalıdır.
Yalıtım: İç alana girişini engellemek amacıyla izolasyon çalışmaları yapılmalıdır
(sinek teli, hava perdesi vs.)
İç alanda ultraviyole cihazlar kullanılmalıdır.

 
  Ana Sayfa | Hakkımızda | Haşere İlaçlama | Peyzaj | Sinek Yakalayıcıları | Ziyaretçi Defteri | İletişim    
         
  Sakarya Haşere İlaçlama | Sakarya Böcek İlaçlama | Sakarya Fare İlaçlama | Edremit Kene İlaçlama | Kocaeli Sinek İlaçlama